FULL LIST: The 37 Zamfara APC candidates sacked by supreme court (updated)





Exactly five days to the swearing in of politicians who emerged victorious in the 2019 general election, the supreme court delivered a judgement that shook the All Progressives Congress (APC).

In Zamfara, the party had what it considered a clean sweep but on Friday, TheCable reports that the highest court in the land awarded the ruling party’s votes to the Peoples Democratic Party (PDP).

The cause of this massive loss by the party could be traced to internal crisis that prevented it from holding primary elections.

In all, APC lost seven house of representatives seats, three senatorial positions, 24 house of assembly seats, and governorship.

Below is a full list of those affected by the ruling:

GOVERNORSHIP

Mukhtar Shehu Idris


DEPUTY GOVERNORSHIP

Mahadi Aliyu Gusau


SENATE

Tijjani Yahaya, Zamfara north


Aliyu Bilbis, Zamfara central


Abdulaziz Yari, Zamfara west


HOUSE OF REPS

Muhammad Ibrahim    Birnin-Mogaji Kaura-Namoda/Birnin Magaji federal constituency


Husaini Moriki               Shinkafi/Zurmi federal constituency


Rikiji Garba                     Gusau/Tsafe  federal constituency


Zubairu Bungudu           Bungudu/Maru federal constituency


Sharu Anka                      Anka/Talata Mafara federal constituency


Muhammad Rini            Bakura/Maradun federal constituency


Bukkuyum Jibo              Gummi/Bukkuyum federal constituency


 

STATE HOUSE OF ASSEMBLY

Abubakar Kaura – Kaura Namoda south constituency


Kabiru Moyi – Birnin Magaji constituency


Yusif Moriki – Zurmi East constituency


Mannir Aliyu – Zurmi west constituency


Shehu Maiwurno – Shinkafi constituency


Aliyu Abubakar – Tsafe East constituency


Aminu Danjibua – Tsafe West constituency


Dalhatu Magami – Gusau East constituency


Sanusi Liman – Gusau West constituency


Ibrahim Hassan – Bungudu East constituency


Yakubu Bature – Bungudu West constituency


Ibrahim Habu – Maru North constituency


Haruna Abdullahi – Maru south constituency


Mustapha Gado – Anka constituency


Isah Abdulmumini – Talata Mafara North constituency


Aliyu Kagara – Talata Mafara South constituency


Mohammed Sani – Bakura constituency


Yahaya Shehu – Maradun 1 constituency


Yahaya Abdullahi – Maradun 2 constituency


Aliyu Gayari – Gummi 1 constituency


Aminu Falale – Gummi 2 constituency


Yahaya Jibrin – Bukkuyum North constituency


Tukur Dantawasa – Bukkuyum South constituency


Lawan Liman – Kaura Namoda North constituency

Comments